Zrozumieć osobę z narcystyczną adaptacją osobowości

Pod wpływem rozmów z moim mężem odnośnie sytuacji w jego miejscu pracy z ostatnich dni postanowiłam napisać kilka zdań w obszarze narcystycznej adaptacji osobowości

ZROZUMIEĆ OSOBĘ Z NARCYSTYCZNĄ ADAPTACJĄ OSOBOWOŚCI

Często zrozumienie, dlaczego osoby z narcystyczną adaptacją osobowości zachowują się tak, może być dość zagadkowe. Spróbujmy zatem wyjaśnić, dlaczego "narcyzi" idealizują i dewaluują innych ludzi, dlaczego chwalą się swoimi sukcesami i zapominają o swoich porażkach, dlaczego czują się uprawnieni do wszystkiego, co najlepsze i dlaczego wydaje się, że nie są w stanie naprawdę troszczyć się o nikogo poza sobą.

Większość negatywnych zachowań osób z narcystyczną adaptacją osobowości można przypisać dwóm rzeczom:

  • nie są w stanie regulować własnej samooceny bez zewnętrznego potwierdzenia. Brakuje tym osobom empatii emocjonalnej.

  • nie mogą poklepać się po plecach i powiedzieć "Dobra robota!" i faktycznie uwierzyć, że wykonały dobrą robotę. Muszą wierzyć, że ludzie poza nimi wierzą, że wykonują dobrą robotę - i to nie tylko dobrą, ale najlepszą.

Oznacza to, że jeśli osoby narcystyczne chcą czuć się dobrze same ze sobą, potrzebują regularnych dawek zewnętrznego potwierdzenia od osób, które szanują. Muszą czuć się zwycięzcami. Aby być zwycięzcą, trzeba być przegranym.

Brak empatii emocjonalnej sprawia, że takim osobom łatwo jest nie przejmować się tym, że ranią innych ludzi. Nie przejmują się tym, że ceną za ich poczucie własnej wartości jest gotowość do dewaluowania lub niszczenia szczęścia innych ludzi.

Bycie osoba z narcystyczna adaptacją osobowości jest trochę jak bycie samochodem. Samochody jeżdżą na paliwie. Mają zbiornik na paliwo. Nie są jednak w stanie same wyprodukować paliwa, ani nawet zatankować go bez pomocy z zewnątrz. Gdy zużyją paliwo w swoim zbiorniku, potrzebują kogoś innego, aby je zatankować.Dlatego łatwym sposobem na zrozumienie narcyzmu jest wyobrażenie sobie, że jest się samochodem z nieszczelnym zbiornikiem paliwa. Paliwem jest poczucie własnej wartości. Nawet jeśli zaczynasz dzień z pełnym bakiem, możesz poczuć, że twoja samoocena zaczyna spadać w miarę upływu dnia. Nauczyłeś się skupiać na potencjalnych źródłach nowego paliwa - pochwałach, szansach na prześcignięcie kogoś innego, bliskości osób i rzeczy o wysokim statusie - oraz na rzeczach, które obniżają twoją samoocenę - krytyce, byciu ignorowanym, zdewaluowanym lub odrzuconym. Jeśli zabraknie ci paliwa, nie tylko przestaniesz iść naprzód, ale zaczniesz zapadać się w głębokim emocjonalnym błocie. Im głębiej toniesz, tym gorzej się ze sobą czujesz. Na samym dnie zostajesz unieruchomiony przez wstyd i nienawiść do samego siebie. To sprawia, że masz motywację do szukania nowych źródeł paliwa.

Z twojego punktu widzenia każdy inny samochód na drodze konkuruje z tobą o paliwo. Jesteś tak zaabsorbowany własnymi potrzebami, że nie obchodzi Cię ich sytuacja.Jedyne inne samochody, które cię interesują, to potencjalne źródła większej ilości paliwa dla ciebie, takie jak wspaniałe, drogie pojazdy, które wydają się mieć własne wewnętrzne stacje benzynowe, które zapewniają im stały dopływ poczucia własnej wartości, którego ci brakuje. Masz nadzieję, że jeśli dobrze rozegrasz swoje karty, pozwolą ci skorzystać z ich źródła paliwa.

Wypatrujesz również złodziei paliwa. Jesteś hiper czujny i gotowy do obrony swojej samooceny przed wszystkim, o czym wiesz, że zmniejsza twoje zasoby - konkurentami, każdym, kto cię ignoruje, krytykuje lub nie zgadza się z tobą. Nie tylko nie obchodzą cię ich problemy, ale za każdym razem, gdy ich lekceważysz, czujesz przypływ nowego paliwa.

#narcystycznaadaptacjaosobowosci

#superwizjaEAGT

#AnnaMałecka

Previous
Previous

Terapia grupowa w Centrum Odkrycie

Next
Next

Kiedy do psychiatry, kiedy do psychologa, kiedy do psychoterapeuty - rozwiewamy wątpliwości