Centrum Odkrycie Centrum Odkrycie

Warsztaty “Zaopiekuj się złością i zioń miłością” w Centrum Odkrycie

15 i 16 marca 2025 roku w Centrum Odkrycie odbędą się warsztaty “Zaopiekuj się złością i zioń miłością” który poprowadzą Anna Ćwiklińska i Magdalena Jelonkiewicz - Bałdys.

"Jak się gniewać, to się gniewać - stwierdziła Mała Mi, obierając ziemniaka zębami - Trzeba czasem być złym, każde najmniejsze stworzenie ma prawo być złe. Ale Tatuś gniewa się nie tak, jak trzeba. Nic nie wydmuchuje z siebie, tylko wciąga do środka"
("Pamiętniki Tatusia Muminka", Tove Jansson).

Mała Mi ma tak wiele racji! Jeśli połykamy złość, spychamy ją gdzieś głęboko w sobie, wówczas energia złości przemienia się w coś innego - w bierną agresję, manipulację, poczucie winy, czy też... opadnięcie z sił i wyczerpanie.

Złość to wielowątkowa emocja, której poznanie i zrozumienie daje możliwość sprawnego i bezpiecznego poruszania się w relacjach. Zaprzyjaźniona złość - zbliża i daje szansę na prawdziwie bliskie spotkania w otwartości i bez masek.

Zapraszamy Ciebie na warsztat poświęcony złości.

Warsztat będzie podzielony na części:
auto-diagnostyczną - czyli jaki/jaka jesteś gdy doświadczasz złości i co się dalej dzieje
relacyjną - czyli jak się masz ze złością w relacji
merytoryczną - czym jest złość, po co nam ona, czym się różni od agresji i przemocy
narzędziową - co robić, gdy złość bierze górę lub gdy nie dajesz jej należytej uwagi z lęku przed oceną i odrzuceniem

Na warsztacie:
Przyjrzysz się sobie samej/samemu w kontekście doświadczania złości
Czy ją czujesz?
Jak ją czujesz?
Czy ją wyrażasz?
Jak ją wyrażasz?
Co się dzieje, gdy ją "połykasz"?
Zobaczysz, jakie masz własne strategie na złość w relacji
Odkryjesz, dlaczego boisz się złości u siebie i u innych
Odkryjesz, jak złość się ma do oczekiwań i kontroli

Nauczysz się:
Jak zaprzyjaźnić się z własną złością
Jak prawdziwie słuchać wybuchów złości bliskiej osoby
Jak dbać o relację, gdy się różnimy w ważnych dla siebie kwestiach
Jak sobie radzić, gdy inni nie radzą sobie ze złością
Jak radzić sobie z bierną agresją i manipulacją

Data: 15-16.03.2025
Miejsce: CENTRUM ODKRYCIE, ul. Juliusza Lea 123, 30-133 Kraków
Cena promocyjna do 14.02.2025 - 650 zł
Od 15.02.2025 - 790 zł.

Zapisy: https://forms.gle/ca8Xom6kyQSXDUZQA

Prowadzące:
Anna Ćwiklińska - psycholożka, psychoterapeutka Gestalt, arteterapeutka, członkini zarządu Fundacji Kurdybanek.
https://facebook.com/anna.cwiklinska.psychoterapia

Magdalena Jelonkiewicz-Bałdys - psycholożka, psychoterapeutka Gestalt, trenerka biznesu, coach
https://facebook.com/skillsfactoryradom
https://psychoterapeuta-radom.pl/o-mnie/

Dodatkowe informacje:
Magda - tel. 722 039 721
Ania - tel. 791 969 626

Read More
Centrum Odkrycie Centrum Odkrycie

Terapia grupowa w Centrum Odkrycie

Terapia grupowa Centrum Odkrycie
Grupa terapeutyczna dla osób dorosłych

Zapraszamy osoby, które doświadczyły lub doświadczają kryzysu psychicznego, a w procesie zdrowienia potrzebują doświadczyć stałego kontaktu z innymi ludźmi oraz możliwości spotkania osób o podobnym doświadczeniu.

Założeniem terapii grupowej jest uznanie, że problemy psychologiczne przejawią się w relacjach międzyludzkich. W związku z tym będą one widoczne również w relacjach pomiędzy uczestnikami grupy. Dzięki temu (być może po raz pierwszy w życiu) uczestnicy spotkań będą mogli poddawać swoje zachowania i uczucia - refleksji, zrozumieniu jak i przeżywać je w bezpiecznych warunkach jakie stwarza grupa terapeutyczna. Jest to miejsce, gdzie można będzie otrzymać wsparcie zarówno od terapeuty jak i od innych uczestników grupy. 

Regularne, cotygodniowe spotkania w grupie zamkniętej pomogą w zrozumieniu osobistej wrażliwości jak i będą wsparciem w długotrwałym procesie leczenia. 

Rozpoczęcie: 5.11.2024 r. (wtorek)
Prowadzące: Emilia Troc, Maria Zeman

Czas: 12 tygodni (wtorki)
Godzina: 17:15 do 19:15
Koszt: 1200zł całość
Bezzwrotna zaliczka: 300 zł
Miejsce spotkań:
Sala nr 2, Centrum Odkrycie
Liczba uczestników:
od 8 do 12 osób
Rekrutacja:
Rekrutacja online/na żywo do grupy terapeutycznej od 9.09.2024 r.

Zapisy i dodatkowe informacje:

e-mail: wsparcie@centrumodkrycie.pl

tel.: 535 515 350

Zakwalifikowanie do grupy odbywa się na podstawie rozmowy wstępnej z prowadzącymi grupę. Spotkanie (online lub na żywo) ma na celu omówienie problemu jak i rozpoznanie czy forma terapii grupowej będzie dla danej osoby korzystna.
Potwierdzeniem udziału w grupie jest wpłata zaliczki w wysokości 300zł
Rodzaj grupy:
Grupa zamknięta, trwająca 12 tygodni. :

Prowadzące:

Emilia Troc

Psycholożka i psychoterapeutka Gestalt. Ukończyła psychologię stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim i 4-letnie szkolenie w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie. Doświadczenie kliniczne zdobyła podczas stażu w Szpitalu Wojskowym w Krakowie. Pracuje w kierunku certyfikacji. Swoje umiejętności zawodowe nieustannie rozwija i poddaje regularnej superwizji.


Maria Zeman
Jestem psychoterapeutką w trakcie szkolenia w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie. Poszerzając swoje umiejętności w prowadzeniu psychoterapii, regularnie uczestniczę w szkoleniach i kursach psychoterapeutycznych. Swoją pracę poddaję superwizji. Jestem również tłumaczką przysięgłą, absolwentką Filologii angielskiej na UJ.

Read More
Centrum Odkrycie Centrum Odkrycie

Zrozumieć osobę z narcystyczną adaptacją osobowości

Pod wpływem rozmów z moim mężem odnośnie sytuacji w jego miejscu pracy z ostatnich dni postanowiłam napisać kilka zdań w obszarze narcystycznej adaptacji osobowości

ZROZUMIEĆ OSOBĘ Z NARCYSTYCZNĄ ADAPTACJĄ OSOBOWOŚCI

Często zrozumienie, dlaczego osoby z narcystyczną adaptacją osobowości zachowują się tak, może być dość zagadkowe. Spróbujmy zatem wyjaśnić, dlaczego "narcyzi" idealizują i dewaluują innych ludzi, dlaczego chwalą się swoimi sukcesami i zapominają o swoich porażkach, dlaczego czują się uprawnieni do wszystkiego, co najlepsze i dlaczego wydaje się, że nie są w stanie naprawdę troszczyć się o nikogo poza sobą.

Większość negatywnych zachowań osób z narcystyczną adaptacją osobowości można przypisać dwóm rzeczom:

  • nie są w stanie regulować własnej samooceny bez zewnętrznego potwierdzenia. Brakuje tym osobom empatii emocjonalnej.

  • nie mogą poklepać się po plecach i powiedzieć "Dobra robota!" i faktycznie uwierzyć, że wykonały dobrą robotę. Muszą wierzyć, że ludzie poza nimi wierzą, że wykonują dobrą robotę - i to nie tylko dobrą, ale najlepszą.

Oznacza to, że jeśli osoby narcystyczne chcą czuć się dobrze same ze sobą, potrzebują regularnych dawek zewnętrznego potwierdzenia od osób, które szanują. Muszą czuć się zwycięzcami. Aby być zwycięzcą, trzeba być przegranym.

Brak empatii emocjonalnej sprawia, że takim osobom łatwo jest nie przejmować się tym, że ranią innych ludzi. Nie przejmują się tym, że ceną za ich poczucie własnej wartości jest gotowość do dewaluowania lub niszczenia szczęścia innych ludzi.

Bycie osoba z narcystyczna adaptacją osobowości jest trochę jak bycie samochodem. Samochody jeżdżą na paliwie. Mają zbiornik na paliwo. Nie są jednak w stanie same wyprodukować paliwa, ani nawet zatankować go bez pomocy z zewnątrz. Gdy zużyją paliwo w swoim zbiorniku, potrzebują kogoś innego, aby je zatankować.Dlatego łatwym sposobem na zrozumienie narcyzmu jest wyobrażenie sobie, że jest się samochodem z nieszczelnym zbiornikiem paliwa. Paliwem jest poczucie własnej wartości. Nawet jeśli zaczynasz dzień z pełnym bakiem, możesz poczuć, że twoja samoocena zaczyna spadać w miarę upływu dnia. Nauczyłeś się skupiać na potencjalnych źródłach nowego paliwa - pochwałach, szansach na prześcignięcie kogoś innego, bliskości osób i rzeczy o wysokim statusie - oraz na rzeczach, które obniżają twoją samoocenę - krytyce, byciu ignorowanym, zdewaluowanym lub odrzuconym. Jeśli zabraknie ci paliwa, nie tylko przestaniesz iść naprzód, ale zaczniesz zapadać się w głębokim emocjonalnym błocie. Im głębiej toniesz, tym gorzej się ze sobą czujesz. Na samym dnie zostajesz unieruchomiony przez wstyd i nienawiść do samego siebie. To sprawia, że masz motywację do szukania nowych źródeł paliwa.

Z twojego punktu widzenia każdy inny samochód na drodze konkuruje z tobą o paliwo. Jesteś tak zaabsorbowany własnymi potrzebami, że nie obchodzi Cię ich sytuacja.Jedyne inne samochody, które cię interesują, to potencjalne źródła większej ilości paliwa dla ciebie, takie jak wspaniałe, drogie pojazdy, które wydają się mieć własne wewnętrzne stacje benzynowe, które zapewniają im stały dopływ poczucia własnej wartości, którego ci brakuje. Masz nadzieję, że jeśli dobrze rozegrasz swoje karty, pozwolą ci skorzystać z ich źródła paliwa.

Wypatrujesz również złodziei paliwa. Jesteś hiper czujny i gotowy do obrony swojej samooceny przed wszystkim, o czym wiesz, że zmniejsza twoje zasoby - konkurentami, każdym, kto cię ignoruje, krytykuje lub nie zgadza się z tobą. Nie tylko nie obchodzą cię ich problemy, ale za każdym razem, gdy ich lekceważysz, czujesz przypływ nowego paliwa.

#narcystycznaadaptacjaosobowosci

#superwizjaEAGT

#AnnaMałecka

Read More
Centrum Odkrycie Centrum Odkrycie

Kiedy do psychiatry, kiedy do psychologa, kiedy do psychoterapeuty - rozwiewamy wątpliwości

Kiedy do psychiatry? Kiedy do psychologa? Kiedy do psychoterapeuty? Rozwiewamy wątpliwości

Artykuł opublikowany w serwisie Halo Doctor z udziałem naszej psychoterapeutki i superwizorki Anny Małeckiej. Zapraszamy do lektury. https://www.halodoctor.pl/portal/kiedy-do-psychiatry-kiedy-do-psychologa-kiedy-do-psychoterapeuty-rozwiewamy-watpliwosci

Read More
Centrum Odkrycie Centrum Odkrycie

2 różne zawody: czym się różni psycholog od psychoterapeuty?

2 różne zawody: czym się różni psycholog od psychoterapeuty?

Ostatnio często pytają nas potencjalni klienci/pacjenci czy wybrać psychologa czy psychoterapeutę. Postanowiliśmy krótko omówić różnice tych dwóch zawodów.

Psychoterapeuta i psycholog są zawodami związanymi z dziedziną zdrowia psychicznego, jednak różnią się w pewnych aspektach.

Psycholog to osoba posiadająca wykształcenie wyższe w zakresie psychologii, które może obejmować licencjat, magisterium lub stopień doktora w tej dziedzinie. Psychologowie badają, analizują i interpretują zachowanie i procesy psychiczne ludzi. Mogą zajmować się badaniami naukowymi, diagnozowaniem zaburzeń psychicznych i prowadzeniem badań psychologicznych. Psychologowie mogą również oferować poradnictwo psychologiczne lub terapię, ale nie wszyscy z nich są uprawnieni do wykonywania pracy terapeutycznej. Aby wykonywać pracę terapeutyczna psycholog potrzebuje być w trakcie lub ukończyć pełne 4 letnie szkolenie w kierunku psychoterapii akredytowane przez odpowiednie Stowarzyszenie, w którym zrzesza się jednostka szkoląca i jest właściwe dla nurtu, w którym ta jednostka kształci.

Psychoterapeuta to profesjonalista, który ma wykształcenie wyższe oraz jest w trakcie lub ukończył pełne 4-letnie szkolenie w kierunku psychoterapii akredytowane przez odpowiednie Stowarzyszenie, w którym zrzesza się jednostka szkoląca i jest właściwe dla nurtu, w którym ta jednostka kształci. Psychoterapeuci mogą mieć różne podstawowe wykształcenie wyższe, a badania pokazują, że wykształcenie nie koreluje ze skutecznością prowadzonej psychoterapii. Głównym zadaniem, jakie ma profesjonalny psychoterapeuta, jest pomaganie pacjentom w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi, psychicznymi lub społecznymi. Psychoterapeuci stosują różne metody terapeutyczne i techniki, takie jak terapia Gestalt, terapia psychodynamiczna, terapia psychoanalityczna, terapia systemowa (rodzin) czy terapia poznawczo-behawioralna. To w jakim nurcie pracuje psychoterapeuta zależy od jego specjalizacji i podejścia, w którym się kształcił.

W skrócie, psycholog to szeroki termin, obejmujący osoby zajmujące się badaniami i pracą w dziedzinie psychologii, podczas gdy psychoterapeuta to specjalista, który stosuje metody terapeutyczne w celu leczenia i wsparcia pacjentów w rozwiązywaniu ich problemów emocjonalnych i psychicznych. Psychoterapeuci mogą mieć różne podstawowe wykształcenie, a nie wszyscy psycholodzy są również psychoterapeutami.

Read More