Psychoterapia Dzieci i Młodzieży

Psychoterapia dzieci ma zdecydowanie inny charakter niż terapia osób dorosłych.

W Centrum Odkrycie zapewniamy wsparcie wykwalifikowanych psychoterapeutów w przypadku dzieci i młodzieży z problemami, ich rodziców oraz całych rodzin. Nasze metody terapeutyczne, w tym psychoterapia w nurcie Gestalt, skupiają się na wspieraniu dzieci i nastolatków w rozumieniu i wyrażaniu własnych uczuć, a także w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi czy trudnymi doświadczeniami z przeszłości.

Psychoterapia Gestalt zachęca do aktywnego uczestnictwa w procesie terapeutycznym poprzez gry, rozwiązywanie kreatywnych zadań, obserwacje i rozmowy. Takie podejście pozwala dzieciom oraz nastolatkom w swobodny sposób opowiadać o swoich odczuciach, problemach i lękach.

Psychoterapię dla dzieci prowadzimy dla dzieci od 3. do 11. roku życia. Z kolei nastolatkom od 11. do 18. roku życia oferujemy terapię młodzieży.

Oprócz cyklicznych spotkań z dziećmi i nastolatkami (1 raz w tygodniu) bardzo ważne są także comiesięczne konsultacje z rodzicami, podczas których omawiane są postępy pociechy oraz jej zachowanie. Zaangażowanie i wsparcie rodziców jest istotne podczas całego procesu psychoterapii dziecka.

W celu zapisania swojego dziecka na terapię zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 535 515 350 lub mailowego: wsparcie@centrumodkrycie,pl.

Dzieci, tak samo jak dorośli, mogą cierpieć z powodu problemów emocjonalnych. Jednak decyzja o przyjściu na terapię to decyzja dorosłych. Często jest ona poprzedzona okresem bezsilności i braku umiejętności radzenia sobie z problemami dziecka. Dlatego kluczowym aspektem pracy z dzieckiem jest wsparcie i pomoc rodziców. Zaznaczamy to już tutaj, aby rodzice mieli świadomość, że do terapii dziecka potrzebne jest zaangażowanie całej rodziny. Psychoterapeuta  informuje rodziców o zmianach, jakie przechodzi dziecko, edukuje rodziców, jakie zmiany mogą wprowadzić, aby pomóc dziecku, a przede wszystkim wspiera rodziców na drodze do polepszenia funkcjonowania całej rodziny.

Samo dziecko w programie psychoterapii uzyskuje pomoc w zrozumieniu siebie i niezbędne mu wsparcie. Dzięki temu dziecko nabiera pewności siebie, uczy lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach.

 

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Z dziećmi w wieku 3-11 lat pracujemy za pomocą technik Gestalt Play Therapy, czyli terapii gestalt ukierunkowanej na zabawę z dziećmi. Dzięki temu dzieci bez problemu odnajdują się w kontakcie terapeutycznym, a terapeuta ma możliwość swobodnej obserwacji zachowania dziecka. Wykorzystujemy różnorodne techniki nastawione na zabawę i ekspresję twórczą (m.in. malowanie, lepienie z gliny, zabawę w piaskownicy). Aby terapia dziecka przynosiła rezultaty, niezwykle ważne jest zaangażowanie i współpraca rodziców. Dlatego oprócz cotygodniowych spotkań z dzieckiem, na cykliczne spotkania przychodzą również rodzice (raz na miesiąc). Na spotkaniach z rodzicami omawiamy postępy w terapii dziecka, a także rozmawiamy na temat tego, co rodzice mogą polepszyć, ale przyspieszyć proces terapii dziecka.

Zapraszamy na konsultacje wychowawcze (a w dalszym etapie również na terapię dziecka) jeżeli obserwujesz u dziecka jakiekolwiek objawy, które Cię niepokoją i masz poczucie, że potrzebne Ci jest wsparcie specjalisty. Na pierwsze spotkanie zapraszamy samych rodziców.

Spotkania z dzieckiem odbywają się co tydzień i trwają 50 min.

Raz w miesiącu dodatkowo zapraszamy na spotkanie samych rodziców (lub spotkanie z całą rodziną, w zależności od ustaleń z terapeutą).

 

Młodzież.

Na terapię młodzieży zapraszamy dzieci w wieku 11-18 lat. Terapia ta ma bardziej ustrukturyzowany charakter niż terapia dzieci. Posługujemy się elementami Gestalt Play Therapy, a także technikami Terapii Schematu. Młodzież częściej ma do wykonania konkretne zadania w trakcie sesji, a także zadania/obserwacje, do wykonania w czasie pomiędzy sesjami. Również w przypadku terapii młodzieży istotną rolę odgrywa zaangażowanie rodziców. Z rodzicami spotykamy się raz w miesiącu – omówić postępy nastolatka i zmiany/zalecenia terapeuty dotyczące funkcjonowania całej rodziny.

Na pierwsze spotkanie zapraszamy samych rodziców. Spotkania z nastolatkiem odbywają się co tydzień i trwają 50 min. Raz w miesiącu dodatkowo zapraszamy na spotkanie samych rodziców (lub spotkanie z całą rodziną, w zależności od ustaleń z terapeutą).

 

Konsultacje wychowawcze.

Bardzo często okazuje się, że terapia dziecka nie jest potrzebna. Niejednokrotnie wystarczą konsultacje wychowawcze dla samych rodziców. Dziecko funkcjonuje w systemie rodzinnym, w którym dorośli wyznaczają normy i granice. Praca opiekunów nad wartościowym kontaktem z dzieckiem często pozwala na rozwiązanie problematycznego funkcjonowania samego dziecka.

Konsultacje wychowawcze trwają 50 min. W zależności od potrzeb rodziców i danego problemu mogą mieć charakter jednorazowy lub cykliczny. Zazwyczaj jest to 1 do 3 sesji.

Psychoterapia dzieci i młodzieży - kiedy jest potrzebna?

Dzieci i nastolatki mogą potrzebować wsparcia psychoterapeuty, gdy napotykają trudności przekraczające typowe wyzwania rozwojowe ich wieku. Rodzice powinni zwrócić na pociechę szczególną uwagę w takich sytuacjach, jak:

  • zmiany w życiu rodzinnym (np. rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby), 

  • przeżywanie przez dziecko silnego stresu (np. w związku ze szkołą, egzaminami, presją rówieśników czy nękaniem), 

  • traumatyczne wydarzenia (np. udział w wypadku, przemoc psychiczna, fizyczna lub seksualna),

  • zmiany w zachowaniu i emocjach dziecka , które negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie pociechy, jak i całej rodziny. 

Psychoterapia młodzieży i dzieci jest wskazana, gdy młoda osoba wydaje się zagubiona, smutna, wycofana, ma problemy z przeżywaniem własnych emocji lub w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi.

Objawy wskazujące na to, że dziecko lub nastolatek wymaga wsparcia psychoterapeuty, to:

  • nagłe zmiany w zachowaniu - nagłe zmiany, takie jak agresja, wycofanie, nadmierna płaczliwość czy strach przed oddzieleniem od rodziców powinny zaniepokoić opiekunów;

  • problemy z nastrojem - długotrwałe pogorszenie samopoczucia, dziecko cały czas jest smutne lub apatyczne. Albo przeciwnie, pociecha jest drażliwa, wybucha złością bez powodu, straciła zainteresowanie zabawami i aktywnościami, które do tej pory sprawiały jej radość;

  • trudności w szkole - u dziecka pojawiają się problemy z koncentracją, bez konkretnej przyczyny otrzymuje niższe oceny w szkole, ma trudności ze skupieniem uwagi na konkretnych zadaniach;

  • zaburzenia snu - pociecha skarży się na koszmary, ma trudności z zasypianiem, często wybudza się w nocy lub cierpi na bezsenność; 

  • problemy z jedzeniem - u dziecka pojawiają się zmiany w sposobie odżywiania, np. nastolatek nie ma apetytu lub zaczyna się kompulsywnie objadać, wymusza wymioty po zjedzeniu posiłku;

  • zniechęcenie do kontaktu z ludźmi - unikanie spotkań z przyjaciółmi, brak zainteresowania uczestnictwem w grupowych aktywnościach, niechęć do udziału w spotkaniach rodzinnych lub wyjściach np. do kina czy na spacer;

  • bóle głowy, brzucha, pogorszenie samopoczucia - dziecko może skarżyć się na bóle głowy, brzucha lub brak energii, chociaż dolegliwości nie wynikają z problemów ze zdrowiem fizycznym i nie mają wyraźnego podłoża medycznego;

  • lękliwość, zamartwianie się - niepokojące są również ataki paniki u pociechy, odczuwanie przez dziecko nieustannego lęku oraz zamartwianie się.

Rodzice powinni zainterweniować, gdy zauważą u nastolatka lub dziecka jeden bądź kilka z powyższych objawów. Szybka reakcja oraz wsparcie ze strony dorosłych i psychoterapeutów jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju oraz zdrowia psychicznego i emocjonalnego pociechy.

W jakich sytuacjach psychoterapeuta może pomóc dziecku lub nastolatkowi?

Spotkania z psychoterapeutą okażą się wsparciem dla nastolatka lub dziecka w przypadku:

  • gdy pociecha zmaga się z trudnościami w wyrażaniu i przeżywaniu emocji , takich jak lęk, smutek, złość, frustracja, agresja;

  • znacznych zmian w codziennym życiu - psychoterapeuta pomaga dziecku zaadaptować się do nowej sytuacji życiowej, związanej np. z rozwodem lub śmiercią jednego z rodziców, przeprowadzką do innego miasta lub zmianą szkoły;

  • problemów w relacjach z rówieśnikami lub rodziną ;

  • trudności w szkole - psychoterapia pomoże pociesze radzić sobie z problemami w nauce, brakiem motywacji czy odczuwaniem lęku przed szkołą;

  • niskiej samooceny ;

  • traumatycznych przeżyć - sesje psychoterapeutyczne pomagają zadbać o zdrowie emocjonalne i psychiczne dzieci po doświadczonych traumach, np. po aktach przemocy, wypadkach;

  • problemów psychologicznych - np. zaburzeń lękowych, depresyjnych, zaburzeń odżywiania;

  • kwestii związanych z dojrzewaniem , seksualnością i presją rówieśniczą;

  • depresji dziecięcej - psychoterapia często koncentruje się na zmianie negatywnych wzorców myślenia. Dzieci i nastolatki z depresją mogą czuć się przytłoczone, smutne lub beznadziejnie. Terapia pomoże zidentyfikować źródła negatywnych przekonań i myśli oraz zredukować ich wpływ na samopoczucie pociechy;

  • uzależnień - dzieci i nastolatki są bardzo podatne na uzależnienia m.in. od urządzeń elektronicznych, internetu, social mediów. Psychoterapeuta analizuje prawdopodobne przyczyny uzależnień, takie jak niska samoocena, trudności w relacjach rówieśniczych bądź ucieczka od problemów emocjonalnych.

Psychoterapia dzieci i młodzieży wymaga indywidualnego podejścia, a pomoc specjalisty obejmuje nieraz całą rodzinę. Podczas sesji wykorzystywane są różne metody terapeutyczne, jak np. terapia w nurcie Gestalt czy terapia poznawczo-behawioralna. Bardzo ważne jest stworzenie środowiska, w którym młoda osoba czuje się słyszana i wspierana, a jej problemy są traktowane poważnie i z empatią.

 
psychoterapia dzieci v2.jpg

Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Zastanawiasz się czy ta droga jest właściwa dla Twojego dziecka?
Umów się już dziś na konsultacje i sprawdź w kontakcie z terapeutką.

Odwiedź nas lub skorzystaj z możliwości Psychoterapii Online.