Psychoterapia Par
Sesja dedykowana parom polega na odkrywaniu znaczeń tego, co się wydarza w relacji.
Kluczowym pytaniem jest to, po co coś się dzieje i w jaki sposób można to konstruktywnie wykorzystać dla dobra związku i każdej ze stron indywidualnie.
W praktyce sesje terapii par często skupiają się na ułatwieniu parze komunikacji, wnoszeniu tego, co w relacji niewyrażone, otworzeniu się na odczucia czy potrzeby dotąd pomijane. Pomagają zrozumieć, dlaczego mimo dobrych chęci często nie udaje się porozumieć i co każda ze stron może zrobić, żeby pełniej wyrażać siebie, swoje intencje i oczekiwania wobec drugiej osoby.
Częstą motywacją do wspólnego udania się na sesje terapeutyczne jest także niepewność co do tego, czy nadal pozostać w związku czy się rozstać. Praca na sesjach skupia się w wtedy na odkrywaniu, co parę łączy, a co dzieli i jakie decyzje najpełniej to wyrażą. Dla wielu par może to stanowić początek nowego etapu związku, w którym przedefiniowany zostanie kierunek jego rozwoju i charakter wzajemnych oczekiwania. Czasami natomiast zadaniem terapeutów jest udzielanie wsparcia w wyrażeniu uczuć i reakcji związanych z rozstaniem.
W psychoterapii par praca skupia się na rozwoju relacji jako całości (jeśli zachodzi taka potrzeba to proponuję indywidualną pracę jednej lub obu osobom, a następnie powrót do wspólnych sesji).
Psychoterapia małżeńska i par - na czym polega?
Psychoterapia skierowana do osób w związkach oraz małżeństw pomaga rozwiązać problemy i poprawić jakość relacji między partnerami. Główne cele terapii to:
wsparcie par w zrozumieniu interakcji, jakie między nimi zachodzą,
identyfikacja przyczyn konfliktów,
komunikacja potrzeb i oczekiwań partnerów,
nauka skutecznych strategii pomocnych w rozwiązywaniu trudności w relacji.
Podczas sesji terapeutycznych para pracuje wspólnie z psychoterapeutą nad rozpoznaniem i modyfikacją negatywnych wzorców komunikacji, odnawianiem zaufania (jeżeli zostało naruszone, np. przez zdradę partnera lub oszustwo), a także budowaniem silniejszej więzi emocjonalnej. W Centrum Odkrycie psychoterapeuci stosują różne techniki (np. psychoterapię Gestalt lub RTZ) w zależności od indywidualnej sytuacji w związku.
Do kogo jest skierowana psychoterapia małżeńska?
Psychoterapia małżeńska polecana jest dla par na różnych etapach związku - od nowożeńców po małżeństwa z wieloletnim stażem. Mąż i żona, w obecności psychoterapeuty, koncentrują się na rozwiązywaniu konkretnych problemów występujących w małżeństwie, jak np. trudności w komunikacji, kwestie związane z intymnością, zdradą, uzależnieniem jednego z partnerów, kryzysami rodzinnymi czy wychowaniem dzieci. W ten sposób małżonkowie mogą zastanowić się nad dalszymi losami związku, czy chcą pielęgnować relację i stworzyć wspierającą się rodzinę, czy jednak nie potrafią się pogodzić i wolą zdecydować się na rozwód.
Psychoterapeuta wspomaga małżonków m.in. w nauce efektywnych technik komunikacji, we wzajemnym zrozumieniu i postawieniu się na miejscu drugiej osoby, a także w działaniach wzmacniających więź emocjonalną między partnerami.
Psychoterapia dla par
Z psychoterapii mogą skorzystać także osoby w nieformalnych związkach, niezależnie od płci, orientacji seksualnej czy długości trwania relacji. Podobnie jak w przypadku terapii małżeńskiej, psychoterapia par koncentruje się na pomocy w rozwiązaniu sporów między partnerami czy trudności w okazywaniu emocji.
Efektem psychoterapii par jest wzajemne zrozumienie osób pozostających w związku, większe zaufanie i bliskość. Wsparcie terapeuty okaże się pomocne także w przypadku ważnych zmian życiowych, które mają wpływ na relacje między partnerami, np. plany dotyczące założenia rodziny, chęć adopcji dziecka, przeprowadzka ze względów zawodowych lub zdrowotnych, poważna choroba jednej z osób.
Psychoterapia dla par i małżeństw - w jakich sytuacjach się sprawdzi?
Psychoterapia małżeńska i dla par może pomóc w różnego rodzaju sytuacjach, które wpływają na jakość i stabilność związku. Wsparcie psychoterapeuty okaże się szczególnie istotne w przypadku, gdy:
w związku pojawiają się trudności w rozwiązywaniu sporów oraz w codziennej komunikacji między partnerami;
doszło do zdrady lub utraty zaufania do drugiej osoby;
małżeństwo doświadcza kryzysów finansowych lub trudności z wychowaniem dzieci;
zmienia się dynamika relacji, np. z powodu narodzin dziecka, zmiany pracy czy stylu życia;
pojawiają się problemy związane z intymnością oraz seksem, jedno lub oboje partnerów traci sobą zainteresowanie, znika pożądanie, a zbliżenia seksualne nie przynoszą satysfakcji;
jedno z partnerów doświadcza problemów ze zdrowiem (np. depresji, choroby nowotworowej, komplikacji po wypadku), co odbija się negatywnie na relacji z drugą osobą;
partnerzy chcą pogłębić swoją relację, wzmocnić więź emocjonalną i zaufanie do siebie, nawet jeśli nie borykają się aktualnie z problemami.
Podczas sesji psychoterapeutycznych terapeuta dąży do stworzenia środowiska, w którym partnerzy mogą poczuć się wysłuchani i zrozumiani, a ich problemy są traktowane z empatią i profesjonalizmem. Spotkania z psychoterapeutą odbywają się wspólnie lub - gdy specjalista dojdzie do wniosku, że jest to konieczne - zalecana jest również terapia indywidualna jednej lub obu osób pozostających w związku.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Odwiedź nas lub skorzystaj z możliwości Psychoterapii Online.