Psychoterapia Grupowa
Psychoterapia w grupie, jako forma pomocy innych osób jest dużym wsparciem,
szczególnie w momentach kryzysów życiowych.
Ludzie jako istoty społeczne potrzebują kontaktu z innymi osobami. Kiedy brakuje sieci wsparcia, popadamy w apatię, pogarsza się nasze samopoczucie. Leczenie oraz radzenie sobie z trudnymi sprawami bywa łatwiejsze, jeśli ma się wokół siebie innych ludzi. Grupy terapeutyczne mają określoną ilość uczestników, zwykle od 6 do 14. W zależności od potrzeb oraz założeń terapii spotkania mogą odbywać się 1-2 razy w tygodniu.
Wyróżnia się dwa główne rodzaje psychoterapii grupowej:
Praca w grupach zamkniętych – wszyscy członkowie grupy rozpoczynają i kończą pracę w tym samym czasie; czas pracy psychoterapeutycznej jest zazwyczaj określony w kontrakcie psychoterapeutycznym; spójność grupy i intensywność procesu terapeutycznego są mocniejsze niż w przypadku grup otwartych.
Praca w grupach otwartych – zespół pracuje cały czas; nie wyznacza się początku ani końca terapii; klienci się zmieniają, niektórzy odchodzą z grupy, przychodzą nowi – zdarza się, że jeden pacjent kończy, a drugi dopiero zaczyna psychoterapię i są ze sobą zupełnie na innym poziomie dochodzenia do zmian.
Psychoterapia grupowa - na czym polega?
Podczas psychoterapii grupowej kilka lub kilkanaście osób - pod ścisłym kierownictwem profesjonalnego terapeuty - wspólnie pracuje nad swoimi przeżyciami, problemami i ich rozwiązaniem. Spotkania umożliwiają dzielenie się własnymi doświadczeniami, uczuciami i przemyśleniami z innymi ludźmi znajdującymi się w podobnej sytuacji życiowej.
Istotnym aspektem psychoterapii grupowej jest interakcja między uczestnikami, co pozwala na wzajemne wsparcie, zrozumienie oraz naukę na podstawie doświadczeń innych ludzi. Osoby uczestniczące w psychoterapii grupowej mogą w bezpieczny sposób mówić o swoich problemach oraz poznawać inne punkty widzenia czy rozwijać zdolności komunikacyjne.
Terapia grupowa może mieć charakter zamknięty - cykl spotkań zaczyna i kończy się dla wszystkich uczestników w tym samym czasie. Nowe osoby nie mają możliwości dołączyć do danej grupy. Inną formą jest psychoterapia grupowa otwarta - w każdym momencie do spotkań mogą dołączyć nowi uczestnicy, w międzyczasie niektórzy odchodzą z grupy. W ten sposób spotykają się ze sobą ludzie na różnych etapach rozwiązywania swoich problemów i wprowadzania zmian w życiu.
Psychoterapia w grupie to wyjątkowa okazja do obserwacji i refleksji nad własnymi reakcjami i zachowaniami, które można porównać z działaniami innych osób. Taka forma terapii zapewnia wzajemne wsparcie, doświadczanie współczucia oraz pozwala na konfrontację i konstruktywną opinię, co jest często trudne do osiągnięcia w terapii indywidualnej. Uczestnicy uczą się nie tylko od psychoterapeuty, ale również od siebie nawzajem technik i metod radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi, traumami z przeszłości czy niskim poczuciem własnej wartości.
Zalety psychoterapii grupowej
Z uczestnictwem w zajęciach psychoterapii grupowej związanych jest wiele korzyści, które różnią się od doświadczeń odczuwanych po terapii indywidualnej. Główne zalety grupowych sesji psychoterapeutycznych to:
wsparcie i uczenie się od siebie nawzajem - uczestnicy czują, że nie są sami ze swoimi doświadczeniami i problemami, mogą wzajemnie sobie pomagać, doradzać i okazywać zrozumienie osobom z podobnymi doświadczeniami;
różnorodne perspektywy - dzięki odmiennym punktom widzenia i innym spostrzeżeniom, uczestnicy psychoterapii grupowej otwierają się na nowe sposoby myślenia i rozwiązywania konfliktów;
rozwój umiejętności społecznych - spotkania w grupie skłaniają do ćwiczenia zdolności komunikacyjnych, asertywności oraz słuchania innych osób;
konstruktywna krytyka - uczestnicy mogą liczyć na konstruktywną opinię od pozostałych członków grupy oraz psychoterapeuty;
poczucie przynależności - spotkania grupowe dają poczucie przynależności i wspólnoty, pomagają uporać się z uczuciem izolacji i osamotnienia;
nauka przez obserwację innych osób - obserwowanie innych uczestników radzących sobie z podobnymi trudnościami oraz wyciąganie wniosków z ich zachowań może być wsparciem podczas nauki i rozwiązywania własnych problemów.
Psychoterapia grupowa może okazać się szczególnie pomocna w przypadku osób, które pragną pracować nad swoimi umiejętnościami interpersonalnymi, zrozumieć własne emocje i zachowania czy też poszukują wsparcia ludzi o podobnych doświadczeniach.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Odwiedź nas lub skorzystaj z możliwości Psychoterapii Online.